Néhány nappal az indulás előtt kitölthetetlen tűnő űrt éreztünk izmainkban és szellemünkben. Rövid tanácskozás után fényesen megvilágosodtunk. Ezt az űrt csak egy bicajtúrával, helyesebben inkább kirándulással tudjuk kitölteni. A kérdés nyitott fele, hogy hova is menjünk. Sok évvel ezelőtti kellemes élmények fűznek a Tisza tóhoz, mint kiváló kerékpáros célponthoz. Emlékeztem a jó minőségű gáti utakra és a felülmúlhatatlan látványra. Érvekkel alátámasztott javaslatomat a leendő résztvevők elfogadták, így a terv beélesedett. Indulás 2012. augusztus 13-án!
Igen ám, de hol legyen szállásunk? Munkahelyemen ez évi cafetéria juttatásként SZÉP kártyára egy nem eltúlzott összeget kaptam, melyet jónak láttunk ez alkalommal felhasználni. Az említett kártya kezelőjének a honlapján (OTP) az elfogadóhelyek megtalálhatóak, így ezek közül kezdtük a kutatást. A tó fővárosaként emlegetett Tiszafüreden kezdtük. Úgy hat apartmant hívtunk fel telefonon, mely fényképes hirdetésük alapján megtetszett. A főszezonnak és a jó időnek köszönhetően már minden általunk preferált jellegű hálóhely foglalt volt. Kénytelenek voltunk igényeinket és célpontunkat másfelé irányítani. Az eredmény Abádszalók, Vargalak vendégház, kétszer két ágyas szoba, emelet és közös mosdó.
Utazás és szállás
Délelőtt 10:30-kor utánfutóba betárazva a bicajok és a csomagok feleségemmel és baráti párral –tehát összesen négyen- megindultunk. Hevesig a 31-es főúton, majd innen Kisköre irányába egy botrányosan rossz minőségű alsóbb rendű úton döcögtünk. Az út unalmas és utánfutóval, kamionok akadályával, balesetmentesen több mint két óra. Kora délután megtalálva szállásunkat, megismerkedtünk szállásadónkkal, Ica nénivel. Igazán kedves, megnyerő modorú asszony. Azonnal megmutatta a vendégházat és az udvart, mely három napig az otthonunk volt. A földszinten volt egy szoba, konyha, ebédlő, mosdó és mellékhelyiség. A konyhában egy óriási hűtő várta az italainkat. Azért a harapnivalót is betettük. A mi szobáink az emeleten voltak egymás mellett. Itt volt még két üres szoba és a közös mosdó. Az emeleten mindvégig csak mi voltunk. A földszinten második nap volt egy pár, de velük nem sokat találkoztunk, mert a sötétben bujdosva keresték egymás ölelését. Ja és a rohadt mosatlanjaikat két napra a mosogatóban felejtették… Mindent összevetve a szállás a kényelmetlen ágy kivételével igen megfelelő volt. Az ára fejenként 3000 Ft volt, mely tartalmazta az idegenforgalmi adót is.
![]() |
Abádszalóki óriáscsipesz 1 |
![]() |
Abádszalóki óriáscsipesz 2 |
![]() |
Ebédlő |
![]() |
Bazinagy hűtő |
![]() |
A tűzrakó |
![]() |
Szállásunk az udvarról |
Biciklikirándulás Abádszalók – Kisköre - Abádszalók
Miután elhelyezkedtünk a szállásunkon, kissé körbetekertük Abádszalókot, italoztunk a strand előtti kerthelységes büfében és nekivágtunk a túrácskának. Az út a gáton vezetett a Szalóki medence (ez is a Tisza tó) partján mintegy 7 kilométer hosszan (oda-vissza 14). A táv egyharmadánál található a Nagykunsági öntözőcsatorna kifolyója. Itt egy kisebb zsilipen hömpölyög keresztül a „tó” vize megcélozva a Tiszántúlt. Megállás nélkül ugrálnak benne a kisebb-nagyobb balinok, üldözve a szerencsétlen zsákmányállataikat. Egy német nyelven beszélő kolléga pergetőcuccal dobálta őket, de nekik jobban esett a sportos táplálkozás és tovább üldözték valóban ehető úszótársaikat. Végig a gáton haladva eljutottunk a kiskörei erőműhöz, mely egy monumentális vasbeton és acél építmény. Ezen egy ideig elbámészkodtunk –Főleg én. A sporttársaimat láthatóan untatta, igaz, hogy az igen alacsony vízállás csökkentette az értékét.- Hazafelé tekerve kisebb pihenőt iktattunk be a tó partján lévő egyik horgászhelyen. Majd ismét a csatornánál találtuk magunkat. Innen már csak pár percre volt a szalóki CBA, ahol az esti egységcsomaghoz valókat vásároltuk meg. Ezt később a szállásunk kertjében lévő tűzrakóban, faszénparázson megsütöttük. Kis fröccsivás után ledőltünk, hogy másnap is erősek maradjunk minden vonatkozásban.
Biciklikirándulás Abádszalók – Tiszafüred - Abádszalók
Nyolc óra után ébredtünk. Hosszasan tökörészve megreggeliztünk, várakoztunk, várakoztunk, dohányoztunk és pálinkáztunk. Dél körül elindultunk. Számtalanszor megálltunk pihenni és kortyolni. Az útpálya és az útvonal kiváló itt is, de a látnivaló sokkal pazarabb mint előző nap volt. Egy csalhatatlan tiszai ártér tárult elénk gátőr házakkal, mocsarakkal és zöld mezőkkel. A távolság egy irányba nem volt több 25 km-nél. Füreden a fő útig tekertünk. itt volt a már előzőleg kinézett Molnár étterem. Egyszerű kis vidéki étterem, műanyagasztalokkal, óriási kerthelyiséggel, melynek felében a sport fűszerezésére szívogathattuk cigarettáinkat. A kiszolgálás udvarias, de nem túl finomkodó. Az étlap viszonylag sokrétű, az árak szolidak. Az étel gyorsan és pontosan elkészült és megérkezett. Hát ez az. A szolid árak az adagomon igencsak meglátszottak. Rántott borjúlábat kértem petrezselymes burgonyával. A köret elég lett volna, de a rántottmány?! Három darab gyufásdoboz méretű láb volt. Úgy egészítettem ki étlapom, hogy az asszonyok összes maradékát megettem. Hát így már jó volt. Rátoltam egy hideg korsó sört és megindultunk visszafelé. Egy cukrászdával terveink voltak, de kiderült, csak fagyijuk van a számításba vehető édességek közül. Hazafelé gyorsabban haladtunk. Kísérleteink bebizonyították, hogy a legtöbb energiát és erőt adó anyag az alkohol és a méreg (mint düh). Füreden ismét meglátogattuk a CBA-t sör és dinnyebeszerzés végett. A dinnyés sör elfogyasztása után nem sokkal nyugovóra tértünk ismét.
Csónakkirándulás a Tisza tavon
A harmadik napon bekötöztük a bicajokat a futóba és reggelit, valamint számlarendezést követően kiautóztunk az abádszlóki Viking kikötőbe. A bejáratnál árulkodott a tábla motoros csónak bérléséről. Az irodában egy készséges asszony megmutatta a még bérelhető egyetlen ladikot, mely azonnal megnyerte a tetszésemet. Ekkor megkötöttük az üzletet. Három órányi hajókázásért összesen 6000 Ft-ot fizettünk, mely benne foglaltatta az üzemanyag árát is. Az idő nagyobbik részét az öblítőcsatornákban és a lápos nádzugokban pöfögtük. Később kihajóztunk az élő Tiszára és a tóra is. A nyolc méteres bádogladikot egy 5 lóerős Yamaha motor hajtotta, melyhez nem szükséges hajóvezetői engedély. Életem asszonyának elkékült a keze a kapaszkodástól, de a második óra után kezdett felengedni. Szerintem mindannyian remekül szórakoztunk, melynek ár érték aránya is kedvező volt. Élményekkel tele és üres gyomorral betértünk a szalóki Lilaakác vendéglőbe. Az éhes utazót egy régi parasztház várja óriási lilaakác indák fedte kerthelyiséggel. Igazi hangulatos vendéglő, ahol gyorsak és megnyerők a felszolgálók, olcsó, bőséges és ízletes az étel. Ja, és nem utolsó sorban Aranyfácán a csapolt sörük. Ha erre járok, biztosan máskor is betérek.
Körülbelül ennyi volt a három napos kiruccanásunk a Tisza tónál. A látottak alapján egy hétig is elegendő programkínálatról tett tanúbizonyságot a környék. Látogassátok bátran, nem fogtok csalódni!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése